top of page
  • OZAN GÜLHAN

Hukukçuları cehaletten kurtaracak 15 kısa kitap özeti

Hukukçuların sürekli okuyan, eğitimli insanlar oldukları kesin. Ancak iş yoğunluğu gibi nedenlerle edebiyata zaman ayırma konusunda sıkıntılar yaşadıkları da bir gerçek. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabının şarkıcı Madonna’yı anlattığını sanan insanların yaşadığı güzel ülkemizde, en azından hukukçu dostlarımızın böyle hatalar yapmasını ve cahillikle suçlanmasını önleyebilmek için hukukla ilgili önemli kitapların kısa özetlerini yayınlamak istedik. “Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp” diyerek kitap özetlerimizi sunalım…


1. Bitmeyen Kavga - John Steinbeck: “Adana Adliyesi’nin diğer adliyelerden farkı ne?” sorusuyla başlayan kitapta yazar, Adana Adliyesi’nde bitmek bilmeyen kavgaların sosyo-ekonomik temellerini inceliyor.


2. Sefiller - Victor Hugo: Kitabımız, İstanbul’daki adliyeler birleşmeden önce her hafta onlarca adliye arasında mekik dokuyan, aç biilaç otobüs köşelerinde sürünen Stajyer Avukat Defne’nin başından geçenleri konu alıyor. Defne, bütün işleri halledebildiğinde bile, “Neden bu kadar uzun sürdü?” sorusuyla karşılaşıp, fırça yemekten kurtulamıyor tabii!


3. Kralın Dönüşü - John Ronald Reuel Tolkien: Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarına eleştirel bir bakışın ortaya konulduğu kitapta, başkanlık sisteminin aslında parlamenter sistemin terki ve bir nevi krallık sistemine dönüş anlamına geldiği anlatılıyor. Hemen hatırlatalım, yazar geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Gollumlu bir paylaşım yapması nedeniyle cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanmıştı.


4. Venedik Taciri - William Shakespeare: Öğrencilik yıllarından beri hayalini kuruduğu deniz ticaret bürosunda işe başlayan Avukat Fırat Konşimento’nun, Venedik’e gönderdiği malla ilgili sıkıntılar yaşayan müvekkilinin problemlerini çözme öyküsü…


5. Benim Üniversitelerim – Maksim Gorki: Marmara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nu kazanan Ayşegül Sesigüzel, bölümünü başarıyla bitirdikten sonra dikey geçişle Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlar. Ancak kısa bir süre sonra kalp krizi geçiren babasına bakabilmek için memleketi Adana’ya geri döner. Bu esnada kaydını da yatay geçişle Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne aldırır. Burada da talihsizlikler peşini bırakmayacak ve eşya hukuku hocasıyla arasında tatsızlıklar yaşanacaktır.


6. Seksen Günde Devri Âlem - Jules Verne: Seksen gün boyunca yetkisizlik kararlarıyla bir o adliyeye bir öbürüne gönderilen dosyanın peşinde koşan Avukat Ebru Günaydın’ın yürek burkan hikâyesi... Gerçek bir dram!


7. Dava – Franz Kafka: Adını bile doğru söyleyemediği izale-i şüyu davasını avukata para vermemek için kendi başına takip etmeye çalışan Rıfat Sevinç, daha ilk celsede hâkimin sorduğu soruları anlamadığını görünce hatasını anlar ve dosyasını teslim edecek bir avukat aramaya başlar. Ancak İstanbul gibi on binlerce avukatın çalıştığı bir şehirde doğru kişiyi nasıl bulacaktır?8. Albaya Mektup Yok - Gabriel Garcia Marquez: Ergenekon Davası’nda cezaevine giren Albay Hikmet Dağdeviren’in eşinden ve çocuklarından beklediği mektupların gelmemesi üzerine geçirdiği bunalımlı günlerin hikâyesi… Albay, kendisine gerçekten mektup mu yazılmadığını, yoksa hapishane yönetiminin gelen mektupları sakıncalı bularak kendisinden mi sakladığını araştırırken olaylar sarpa sarar ve kendisini bir cinayetin içinde bulur.


9. Devlet Ana – Kemal Tahir: Kitap, Olağanüstü Hal KHK’sı ile haksız bir şekilde meslekten ihraç edilen bir savcının devlete karşı giriştiği amansız mücadeleyi konu alıyor. Devlet savcıya şefkatli kollarını mı açacak, yoksa kendisini terlikle mi kovalayacak, hepsi bu kitapta…


10. Kiralık Konak Üçlemesi (Kiralık Konak - Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ayaşlı ile Kiracıları - Memduh Şevket Esendal, Çile - Necip Fazıl Kısakürek): Nurettin Amca’nın Ayaş’tan İstanbul’a gelerek Fenerbahçe’deki babadan kalma konağı kiraya vermesi ve sonrasında başına gelen trajik olayların anlatıldığı bir üçlemedir. İlk kitapta Nurettin Amca’nın İstanbul seyahati ve konağını kiraya vermek için emlakçılarla yaptığı görüşmeler anlatılır. İkinci kitapta, birçok kişiyle, bekâr olması, depozitoyu son kiraya saymak istemesi, devlet memuru kefil bulamaması gibi nedenlerle anlaşamayan Nurettin Amca’nın en sonunda konağı gözünün tuttuğu bir aileye kiralaması konu edilir. Üçüncü kitapta ise, kiracılar üç aylık kira borcu taktığı için Nurettin Amca icra takipleri, hacizler ve tahliye davaları ile geçecek çileli bir döneme girer.


11. Ölen Adam - David Herbert Richards Lawrence: Trafik kazasında ölen Şafak Çetin’in yanında biten Avukat Necip Şimşirtarak’ın mevtayı ölmediğine ve tazminat davası açmak için vekâletname vermeye ikna çabalarının eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü hikâyesi…


12. Tutunamayanlar – Oğuz Atay: Halit ve Recep isimli iki avukat arkadaşın ekonomik nedenlerle hukuk bürolarının elektrik ve su faturalarını bile ödeyemez hale düşünce CMK’ya abanması, fakat burada da beklediklerini bulamamaları üzerine bürolarını kapatarak işçi avukatlığa başlamalarının anlatıldığı kitapta, arkadaşlar bir süre sonra avukatlık mesleğinin kendilerine göre olup olmadığını sorgulamaya başlayacaklardır.


13. Kanunların Ruhu Üzerine – Montesquieu: Emekli hâkim Resul Yılmaz, boş zamanlarını bir hobiyle uğraşarak geçirmek ister ve bir kanun kursuna yazılır. Burada kanunun sadece bir enstrüman olmadığını, tıpkı insanlar gibi onun da bir ruhunun bulunduğunu öğrenecektir.


14. Ne Yapmalı? – Vladimir İlyiç Lenin: Mesleğin başında tecrübesiz bir avukatın yaşadığı kararsızlıkların anlatıldığı bir kitap. Hâkim izinliyse mazeret mi bırakmalı, yoksa öğleden sonra nöbetçi hâkimin yapacağı duruşmaya mı girmeli? Karşı taraf gelmemişse dosyayı düşürmeli mi, yoksa devam mı etmeli? Dosyayı reddedilen kısım üzerinden temyiz mi etmeli, yoksa bir an önce kesinleştirip takibe mi başlamalı? Ne yapmalı?..


15. Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski: Hırsızlık amacıyla işyerine giren Salih K.’nın işyeri sahiplerinin pat diye gelmesiyle hazırlıksız yakalanması ve alelacele kasayı kurdeleyle bağlaması kendisini kurtaramaz. Çaresizlik içinde adalete teslim edilmesini istese de, işyeri sahipleri ona hak ettiği cezayı sopalarla verecektir.


Etiketler:

353 görüntüleme
bottom of page