top of page
  • Yazarın fotoğrafıavukados

Yeni adli yıl için mahkeme duaları derlemesi

Yeni adli yılımızı kutlar, tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz. Hissettiğimiz lüzum üzerine, müvekkillerimiz ve meslektaşlarımız için çeşitli internet sitelerinden edindiğimiz mahkeme dualarını derledik.

1. Dava Kazanma Duası


Devam eden ve haklı olduğu bir mahkemeyi/davayı kazanmak için Yusuf suresi 21. ayet 6666 kere okunur. Ayrıca El Hakem zikri/duası da okunmalıdır. El Hakem ismi şerifini günde 68 kez tekrarlayan haklı davasını kazanır.


2. Mahkemede Haksızlığa Uğramamak için Dua


Mahkemede haksızlığa uğramamak için günde 117 kere El Mu’izz zikri veya duası okunmalıdır. Bununla beraber "Allah" (cc) ismi şerifini Cuma günü oruçlu olarak sabah güneş doğmaya yakın gümüş yüzüğe yazıp sol elinin parmağına takarak mahkemeye giden kişi de haksızlığa uğramaz.


3. Karşı Taraf Tanığının Dilini Bağlama Duası


Tanık kürsüye yaklaşmadan hemen önce 4 defa ya Fettah 4 kez ya Allah 1 kez ya Semken ya ehken okursanız, dili bağlanır, tanıklık yapamaz. Bunun yanında, konuşmakta zorluk çeken kendi tanıklarınız üzerine “Yâ muide mâ efnâhu izâ berezel halâiku li da’vetihi min mehâfetih Ya muidü!” ism-i şerif-i 99 kez okuyup üflenirse, inşallah Allah’ın izniyle dilleri çözülür. 100’ün üzerine çıkmamaya dikkat edilmelidir, aksi halde tanığınızın dili fazla çözülüp gereksiz ayrıntılara girebilir.


4. Tutuklanma ve Zulümden Korunma Duası


El-Muhyi, varlıklara hayat veren, onları yaşatan, ölümlerinden sonra dirilten, can bağışlayan hayat ve sağlık veren manasına gelmektedir. El Muhyi ismi, haksız yere tutuklanma ve zulümden korunmak için bir ekmek parçasına 68 kere okunur ve ekmek parçası yanınızda taşınır.


5. Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesinden Korunma Duası


Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi kararının verilmesi kararının öğrenilmesinden itibaren 24 saat ve her durumda 2 haftalık süre geçmeden önce 7 defa İsmi Azam duası okunması tavsiye edilir. İsmi Azam duası her türlü sıkıntılı, zor durum için okunması önerilen kıymetli dualardan biridir.


6. İkinci Bilirkişi Raporunu Lehe Getiren Dua


İlk bilirkişi raporunun aleyhe gelmesinin ardından ikinci bilirkişi raporunun lehe gelebilmesi için dosya bilirkişiye teslim edilinceye karar 117 defa Ya Muiz Ya Allah, 68 defa Ya Hakem Ya Allah esmaları okunur. Raporu hazırlayacak her bilirkişi için ayrı ayrı okunmalıdır. Üç bilirkişili raporda bir bilirkişi için okunması unutulursa rapor kısmen lehe gelir.


7. Hâkimin Zulmünden Korunma Duası


Hz. Musa (a.s), şerrinden korktuğu Firavun’un yanına her gidişinde “Ya Halim” ismini çokça okurdu. Mahkemede hâkimin zulüm ve haksızlık yapmasından korkan, mahkemeye giderken El Halim zikri/duasını 88 defa okursa hâkimin haksızlık yapmasından korunur.


8. Yargıtay’dan Bozma Getiren Dua


Dosya Yargıtay’da görüşülene kadar her Cuma sabahı abdestli bir şekilde Bakara Suresi okunmalıdır. Ayrıca surenin çıktısını alıp yanınızda taşırsanız, hızlı bir şekilde dosyanın karara çıkmasını da sağlayabilirsiniz.


9. Dava Şartı Arabuluculuk Görüşmelerinde Her Teklifi Karşı Tarafa Kabul Ettirme Duası


Enfal Suresi’nin 63. ayeti besmele-i şefireyle 19 defa tatlı bir yiyeceğe okuyup arabuluculuk görüşmesine gelen karşı tarafa ve/veya vekiline yedirilirse yapılan tüm teklifler karşı tarafça kabul edilir. Karşı taraf tatlı yemek istemezse asla tuzlu yiyecek denenmemeli; bunun yerine ayet başında besmele okunarak 786 defa su veya helal olan herhangi bir içeceğe okuyup bu kişilere içirilmelidir.


Avukados

22.947 görüntüleme

1 Comment


nazanyilmaz80
Oct 15, 2021

7. Duadan korktum açıkçası! 2. Ama Duadan bence sen kork CANCAN malum 😉🚫

Like
bottom of page